Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą często korzystają z zewnętrznego finansowania. Dotyczy to różnych potrzeb, które mogą pojawić się na początku rozwoju firmy lub podczas podpisywania większego kontraktu. Występują też chwilowe trudności z płynnością finansową i trzeba znaleźć źródło, z którego można otrzymać zastrzyk pieniędzy. Nie zawsze właściciel firmy ma możliwość skorzystania z dotacji unijnych czy Urzędu Pracy, w takim przypadku pozostają banki. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dobrze przeanalizować swoją sytuację i dostępne na rynku produkty bankowe.    

Jakie rozwiązania finansowe mogą zaproponować banki?

Kredyt odnawialny należy do najczęściej wybieranych form wsparcia, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać bez zagrożenia dużymi odsetkami. Działa on na zasadzie debetu a jego wysokość bank określa na podstawie wysokości wpływów na dane konto. Posiadanie takiego zadłużenia jest bezpieczne, ponieważ na koncie znajdują się dodatkowe pieniądze a ich niewykorzystanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli przedsiębiorca skorzysta ze  środków nie będzie musiał myśleć o ich spłacie. Środki finansowe wpływające na konto pokrywają ujemne saldo. Korzyści płynące z posiadania kredytu odnawialnego to naliczanie odsetek od kwoty, która faktycznie została wykorzystana.

Czy kredyt obrotowy pozwoli przedsiębiorstwu utrzymać płynność finansową?

Decydując się na kredyt obrotowy trzeba wiedzieć, że jest udzielany na czas od jednego roku do pięciu lat i można go zaciągnąć zarówno w złotówkach i obcych walutach. Przedsiębiorcy nie są rozliczani z przeznaczenia środków finansowych jednak najczęściej takie zadłużenie bankowe stanowi doraźną pomoc na pokrywanie kosztów bieżącej działalności firmy. Kredyt obrotowy jest dobrym pomysłem dla przedsiębiorstw, które aktywnie działają w danej branży i wymagają wsparcia dla utrzymania płynności finansowej.

Zawsze przed zadłużeniem trzeba zasięgnąć informacji o kredytach dla firm aby wybrać optymalne rozwiązanie. W tym przypadku kredyt jest zaciągany w celach obrotowych. Co to znaczy? Dotyczy zakupu: materiałów i surowców niezbędnych do produkcji, towarów. Dzięki środkom obrotowym przedsiębiorca może osiągnąć większy obrót, kapitał będzie szybciej krążył powodując większy zysk. Jak ustalana jest wysokość kredytu obrotowego?

Otóż, jest ona określana na podstawie przychodów i osiąganych zysków. Co bardzo istotne nie jest wymagane zabezpieczenie kredytu obrotowego, banki udzielają go w formie ratalnej albo odnawialnej w rachunku bieżącym, czyli spłata kredytu daje przedsiębiorcy możliwość ponownego z niego skorzystania. Z takiej formy zadłużenia najczęściej korzystają duże i średnie firmy a jego wysokość jest zależna od aktualnej jej kondycji.

Co trzeba wiedzieć o inwestycyjnych kredytach dla firm?

Kredyt inwestycyjny jest to długoterminowe zadłużenie dotyczące większych kwot z terminem spłaty do 20 lat. Przeznaczenie tego kredytu to rozwój firmy a także powiększenia majątku trwałego firmy. Kiedy taki kredyt jest odpowiednim rozwiązaniem? Przedsiębiorcy korzystają z takiego źródła wsparcia finansowego, gdy chcą zainwestować, aby powiększyć skalę działalności lub wartości majątku firmy. Uzyskane z banku pieniądze najczęściej są przeznaczone na zatrudnienie personelu, zakup: papierów wartościowych, pojazdów, maszyn, sprzętu, budynków. Utrudnieniem przy takich kredytach dla firm jest konieczność posiadania wkładu własnego, wykazanie stanu finansów firmy oraz jej majątku. Przedsiębiorca jest zobowiązany do przedstawienia biznesplanu danej inwestycji, harmonogramu prac a także określenia wydatków i ewentualnych zysków wynikających z wykonania inwestycji.

Kredyt hipoteczny dla firm?

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorstw jest odpowiednim rozwiązaniem, jeżeli uzyskane środki mają być wykorzystane na rozpoczęcie budowy, zakup lub remont/modernizację posiadanej nieruchomości. Przy hipotecznych kredytach dla firm ważny jest długi okres spłaty oraz duże kwoty do uzyskania. Zaciągając taki rodzaj kredytu trzeba wiedzieć, że będzie on musiał być wpisany w księgi hipoteczne nieruchomości. Podczas rozpatrywania wniosku bank weźmie pod uwagę czy dana firma nie ma zadłużenia w US i ZUS. Inne rodzaje kredytów dla firm to: kredyt pomostowy, gotówkowy, lombardowy.

Nasi Partnerzy

Sklep z markowymi narzędziami Tooles.pl Suplementy i tabletki na włosy od eNaturalnie.pl Kamieniołomy  - importer kamieni półszlachetnych