Jak w każdej branży, również w ceramice budowlanej panują pewne trendy. W ostatnich latach na popularności zyskują eksperymenty z kolorami i wzorami, a także naturalne materiały czy powrót do tradycyjnej ceramiki. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o obecnych rozwiązaniach w tym zakresie, z których można skorzystać planując nowoczesne wnętrze. 

Cement, drewno i kamień – uniwersalność naturalnych surowców

Moda na inspiracje przyrodą objęła wszelkie aspekty związane z estetyką. Nie ominęła również branży ceramiki budowlanej, dzięki czemu w aranżacjach wnętrz coraz częściej można zauważyć tego rodzaju rozwiązania. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych chcą przemycić do zabieganego życia pełnego miejskich arterii odrobinę naturalnego piękna. Z tego powodu, do aranżacji wnętrz coraz częściej wykorzystuje się płytki ceramiczne bogate w naturalne wzory. Dotyczy to zarówno modeli przypominających kamienie, o głębokich żłobieniach i intrygujących wybarwieniach. Szczególną popularnością cieszą się płytki imitujące marmur, których zastosowanie pozwala osiągnąć efekt luksusu. Decydują się za wybór kamiennych płytek, warto zdecydować się na eleganckie płytkie o polerowanej powierzchni. 

Nie brakuje również miłośników rozwiązań skandynawskich, a z tego powodu rosnącej popularności płytek ceramicznych imitujących drewno. Wielu producentów oferuje bogaty dostęp do tego rodzaju materiału, zaś płytki ceramiczne inspirowane drewnianą powierzchnią są w coraz lepszej jakości. Drewniany motyw na podłodze stanowi dziś niezwykle modne rozwiązanie aranżacyjne. Do stworzenia posadzki dość często wykorzystuje się płytki o stonowanych odcieniach, gdyż cechują się uniwersalnością. Z powodzeniem jednak można zdecydować się również na te o nietypowej, nieco bardziej intensywnej kolorystyce. Taki zabieg pozwoli osiągnąć interesujące, nietuzinkowe rezultaty aranżacyjne. 

Intensywność kolorów wielkim sprzymierzeńcem

Trend wprowadzania kontrastujących, intensywnych barw do stonowanych czy minimalistycznych wnętrz można zaobserwować już od kilku sezonów. Energetyczna kolorystyka pojawia się coraz częściej, zarówno pod postacią głębokich zieleni, purpury czy granatu, jak i pastelowych błękitów czy różów. Doskonałym uzupełnieniem wyrazistych elementów kolorystycznych są złote lub miedziane elementy, inspirowane stylistyką boho bądź klasyczną. Płytki ceramiczne wielokolorowe stanowią więc idealny sposób na ożywienie nowoczesnej przestrzeni. Popularnością cieszą się również szklane i ceramiczne powierzchnie, imitujące metal. Mogą występować zarówno w kontekście samego mebla jak i zdobić jedną ze ścian w kuchni czy łazience. Postawienie na tego rodzaju rozwiązanie pozwala nie tylko ocieplić przestrzeń, ale również nadać jej wyjątkowego, indywidualnego charakteru.

Wzorzysty brak ograniczeń przy wyborze płytek

Współczesna moda na płytki ceramiczne nie zna granic. Tak jak w poprzednich latach panował trend minimalizmu pod względem wzorów, tak obecnie trudno mówić o konkretnych ograniczeniach w tym zakresie. Im bardziej nieoczywiste rozwiązania proponuje dany model tym ciekawszych efektów można się spodziewać.

Docześnie króluje skłonność do połączenia nieoczywistych faktur i kolorów, również w kontekście płytek ceramicznych. Pojawia się coraz więcej propozycji fantazyjnych wzorów, będących zarówno w jednym przedziale kolorystycznym jak i eksperymentujących z połączeniem barw. W efekcie, takie płytki można połączyć zarówno z minimalistycznym jak i surowym wnętrzem, tworząc zaskakujący efekt wizualny. Sporą popularnością cieszą się także płytki w drobną grafikę, nieco przypominające tapetę. W tym kontekście najczęściej sięga się po delikatne, roślinne lub geometryczne wzory. Ich nienachalna struktura idealnie wpasowuje się w minimalistyczną przestrzeń, czyniąc ją jednocześnie wyjątkową. 

O branży ceramiki budowlanej, a szczególnie o najnowszych trendach można mówić wiele. Najważniejszymi przejawami współczesnej mody w tym zakresie jest korzystanie z płytek imitujących naturalne kamienie lub tych, posiadających interesujące wzory. Zastosowanie odpowiednich materiałów powoduje, iż dana przestrzeń nabiera indywidualnego wydźwięku.

Nasi Partnerzy

Sklep z markowymi narzędziami Tooles.pl Suplementy i tabletki na włosy od eNaturalnie.pl Kamieniołomy  - importer kamieni półszlachetnych