Na początku warto wyjaśnić czym jest i do czego służy laminator. Mianowicie jest to urządzenie biurowe, które służy do oklejania dokumentów tworzywem zapobiegającym przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Jest to niezbędny produkt w każdej firmie budowlanej, w urzędzie czy szkole lub przedszkolu. Przy pomocy laminatora można zabezpieczyć ważne dokumenty przed zalaniem, zniszczeniem, pleśnią czy zginaniem.

Jak działa laminator?

W zależności od rodzaju laminatora sposób jego działania jest inny. Urządzenie laminujące na gorąco wymaga dużo większej ostrożności niż to laminujące na zimno. Laminator wykorzystujący wysoką temperaturę wymaga specjalnej folii do spełnienia swojego zadania. Jest ona pokryta klejem na całej swojej powierzchni, który pod wpływem gorąca przywiera do laminowanej powierzchni. W celu właściwego zalaminowania należy dobrać odpowiednią grubość folii oraz rozmiar, tak aby była większa ok. 6 mm od dokumentu. Z kolei laminator na zimno wykorzystuje zamontowane w nim rolki, które z odpowiednią siłą dociskają folię do arkusza papieru. Różnica między tymi urządzeniami polega na tym, iż jeden z nich wykorzystuje wysoką temperaturę a drugi siłę nacisku. W związku z tm laminator na zimno jest bezpieczniejszy i nie wymaga rozgrzania.

O czym pamiętać przy laminowaniu?

W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednią grubość folii oraz papieru. W zależności od tego jakiego wymagasz efektu możesz użyć folii cieńszej od 20 do 80 mikronów, które chronią przed zalaniem, natomiast dokument nadal jest podatny na zniszczenie czy pogięcie. Folia o grubości od 100 do 150 mikronów są grubsze od poprzednich i stanowią zabezpieczenie również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia od 200 do 350 mikronów jest najgrubszą folią, którą wykorzystuje się do ochrony szczególnie ważnych dokumentów. Ponadto warto zwrócić uwagę na grubość papieru, ponieważ arkusz o grubości poniżej 100 mikronów może spowodować rozwarstwienie folii lub niewłaściwe przywieranie kleju w danych miejscach. Należy również pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas używania laminatora na gorąco.

Jaki laminator wybrać?

Wybór powinien zależeć w głównej mierze od przeznaczenia laminatora. Jeżeli będzie on służył do użytku domowego to warto zdecydować się na urządzenie obsługujące format papieru A4. Mniejszy produkt stanowi jednocześnie oszczędność, ponieważ folie oraz arkusze kosztują dużo mniej niż te w większych rozmiarach. Laminator służący do celów prywatnych może być z niższej półki cenowej, w granicach kilkudziesięciu złotych.

Jednak w przypadku, gdy urządzenie będzie niezbędnym elementem przedsiębiorstwa to warto zdecydować się na taki z większą ilością możliwych funkcji. W pracach biurowych może się okazać konieczna możliwość laminowania większych rozmiarów bądź arkuszy o nieregularnych wymiarach. Ponadto w firmach budowlanych, czy innych gdzie dokumenty są narażone na łatwe zniszczenie, należy zwrócić uwagę na grubość folii, która skutecznie zabezpieczy dokumenty. Dlatego też warto zdecydować się na urządzenie, które z łatwością obsługuje różne grubości folii. Należy również wybrać laminarkę z większym zakresem możliwych temperatur, z szybkim tempem nagrzewania oraz z dobrą jakością wałka grzewczego.

Nasi Partnerzy

Sklep z markowymi narzędziami Tooles.pl Suplementy i tabletki na włosy od eNaturalnie.pl Kamieniołomy  - importer kamieni półszlachetnych