Znalazłem mój wymarzony dom! Co dalej?

Sposobów zdobycia środków na zakup nieruchomości jest naprawdę wiele – dzięki wciąż rosnącej różnorodności i konkurencyjności w ofertach różnych banków, możemy dopasować najbardziej optymalny dla naszej sytuacji finansowej i aktualnych potrzeb sposób, otwierający przed nami drzwi do naszego nowego domu. A – o ile nie jesteśmy osobami wyjątkowo dobrze sytuowanymi – przy podejmowaniu takiej decyzji jak zmiana miejsca zamieszkania, tematu kredytu nie uda nam się uniknąć. Jak więc do niego podejść? Jak wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb ofertę bankową? Jakie mamy w tej kwestii możliwości i na co powinniśmy się przygotować, podejmując decyzję o zakupie nieruchomości?
Sprawdźmy to!

Pożyczka a kredyt – czy są jakieś różnice?

Na początku powiedzmy sobie, czym w zasadzie jest kredyt hipoteczny. Wbrew pozorom różni się on zasadniczo od pożyczki. Na czym ta różnica polega? W skrócie – kredytu może nam udzielić tylko i wyłącznie bank, zachowując przy tym wszystkie konieczne formalności. Pożyczki może nam udzielić dosłownie każdy, kto tylko dysponuje odpowiednimi środkami – a jeśli jej wartość nie przekracza 500 zł, nie musimy nawet spisywać przy tym żadnych dokumentów. W przypadku pożyczki hipotecznej (opiewającej z reguły na kwoty rzędu przynajmniej kilkuset tysięcy złotych) nie mamy wyjścia – musimy posiadać swoją nieruchomość o wartości takiej samej lub wyższej niż kwota, którą chcemy uzyskać – bo pamiętajmy, że samo słowo hipoteczna nie oznacza, że pozyskane w ten sposób środki musimy przeznaczyć na zakup nieruchomości. Mówimy w tym przypadku tylko o rodzaju udzielanego przez nas pożyczkodawcy zabezpieczenia.

A co jeśli nie posiadamy domu ani żadnego innego lokalu? Jakie mamy alternatywy? Jak sprawa prezentuje się w przypadku kredytu?


Kredyt hipoteczny


Jednymi słowy jest to kredyt bankowy, zaciągany na długi okres czasu (od kilku do nawet kilkudziesięciu lat), dzięki czemu możemy uzyskać znaczne sumy pieniędzy nawet jeśli nie dysponujemy aktualnie nawet połową kwoty, która jest nam potrzebna. Oczywiście wymaga on stosownego zabezpieczenia. To zrozumiałe – jeżeli chcemy, żeby bank pomógł nam w realizacji naszych marzeń, musimy w odpowiedni sposób zapewnić go, że jesteśmy w stanie zrekompensować ewentualne trudności, które mogłyby się w naszych relacjach z nim pojawić przez cały czas trwania okresu kredytowego. Jakie więc mamy rodzaje takiego zabezpieczenia i czym się one od siebie różnią?


Hipoteka umowna

Decydując się na ten rodzaj zabezpieczenia naszego kredytu, zapewniamy udzielającej go instytucji naszą wypłacalność przy użyciu tego, co już posiadamy – może to być dom, działka lub jakikolwiek budynek użytkowy. Jest to najbardziej popularna wśród banków forma zabezpieczenia kredytowego, ale jak się okazuje, mamy też inne możliwości:

Wkład własny

W tej formie zabezpieczenia dokładamy z własnej kieszeni – w zależności od wymagań instytucji, z której usług korzystamy – przynajmniej 20% wartości całej sumy, o którą się ubiegamy. Panująca wciąż pandemia w błyskawicznym tempie zmienia zasady kredytowania oraz wielkość wkładu własnego, którym musimy dysponować, chcąc uzyskać większe środki finansowe, dlatego bardziej szczegółowe informacje na ten temat najlepiej uzyskać bezpośrednio w placówce finansowej, z której usług mamy zamiar korzystać.

Poręczenie

Zwane również żyrowaniem – forma zabezpieczenia, polegająca na podzieleniu odpowiedzialności za uzyskane środki pomiędzy kredytobiorcę oraz osobę, zobowiązującą się dopilnować, ażeby raty kredytu były opłacane przez niego w terminie. Jak nietrudno się domyślić – w razie jakichkolwiek trudności w kwestii spłaty, poręczyciel ponosi takie same (a niejednokrotnie nawet i większe) nieprzyjemności co szczęśliwy posiadacz nowego apartamentu.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Jak widzimy – sposób, w jaki zdobędziemy pieniądze na nasz wymarzony dom (lub cokolwiek innego!) i to, jak zechcemy udowodnić bankowi naszą wiarygodność zależy od naszej aktualnej sytuacji i indywidualnych preferencji – możliwości mamy naprawdę wiele i w najbliższym czasie z pewnością zaczną się pojawiać kolejne alternatywy dla standardowego sposobu pozyskiwania kredytu mieszkaniowego. Pewne jest to, że decyzja o zakupie domu wiąże się z kosztami przekraczającymi sam jego zakup – dlatego powinniśmy sobie zawczasu zapewnić stałe źródło dochodu, które pozwoli nam spokojnie cieszyć się nowym nabytkiem. 
A kiedy już mamy zebrane wszystkie niezbędne informacje (i jesteśmy przekonani, że to rozwiązanie dla nas), nie pozostaje nic innego, jak tylko przyjrzeć się najkorzystniejszym ofertom bankowym.

Owocnych poszukiwań!

Nasi Partnerzy

Sklep z markowymi narzędziami Tooles.pl Suplementy i tabletki na włosy od eNaturalnie.pl Kamieniołomy  - importer kamieni półszlachetnych